Як привчити дітей до праці (Консультація Тітенко Ольги Володимирівни)

Кожен батько хоче виховати працелюбного дитини і має право розраховувати на допомогу своїх дітей. У 5-6 років дитина вже здатна багато чого робити самостійно: одягатися, зав’язувати шнурки і навіть надавати посильну допомогу по дому. Але не завжди діти хочуть трудитися. Можна навіть сказати, що більшості дітей нічого не потрібно, окрім як пограти за комп’ютером або подивитися телевізор.

Коли привчати дітей до праці?
Батькам потрібно взяти на замітку, що привчати дитину до праці необхідно з самого дитинства. А полягати це повинно в тому, що у віці близько 5 років, якщо дитина говорить «дай я сам / сама», необхідно дозволити йому самому прибрати за собою іграшки або ж допомогти прибрати квартиру.

У більшості випадків батьки бояться покласти на дитину таку відповідальність. Але ж не обов’язково залишати його наодинці з проблемою. Можна допомагати, але головне, щоб дитина сама вчилася робити. Не думайте про те, що після його допомоги вам доведеться витратити набагато більше часу на прибирання, прання та інше. Адже тільки в цьому випадку через кілька років дитина не відмовить вам у проханні про допомогу.

Якщо ви хочете виховати у дитини любов до праці, то вам необхідно обзавестися терпінням, адже малюкові не раз доведеться пояснювати, що і як необхідно робити. Не забувайте, що дитині потрібно показувати приклад, адже з самого народження малюк спостерігає за дорослими і намагається копіювати їх дії. Тому пам’ятайте, що завжди потрібно давати дитині шанс проявити себе у чому -то і чогось навчитися.

Якщо не встигли
Але навіть якщо ж вашому чадо вже 5 чи 6 років, то турбуватися не варто, адже ще не пізно схаменутися і почати змушувати дитину допомагати по дому. Тільки в цьому випадку потрібно враховувати характер і вікові особливості дитини. Тут вже все не так просто.

Адже діти бувають різні і в той час, як одна дитина приймається за справу знехотя, але, довівши його до кінця, радіє, другий починає робити із задоволенням, але до кінця його так і не доводить. Такі діти зазвичай не можуть займатися однією справою тривалий час, їм постійно потрібно змінювати вид діяльності.
Дорослим потрібно взяти на замітку, що до кожної дитини потрібен свій підхід. Якщо одну дитину можна захопити машинкою, іншого телевізором, то третій взагалі потрібні цукерки. Слід пам’ятати, що прибирати можна і граючи.

Так, наприклад, можна придумати якусь гру і сказати дитині, що він є персонажем у цій грі. Так прибирання пройде швидко і з задоволенням. приємно, прийшовши додому, побачити чисті речі і красиво розкладені книги на полиці, чисту підлогу і блискучі тарілки. Але такого можна досягти тільки в тому випадку, якщо дитина привчена трудитися. Недарма старі люди кажуть, що виховувати дитину потрібно, поки він лежить поперек ліжка. Це означає, що вихованням треба займатися з дитинства.

Але пам’ятайте, що це тільки частина справи.
Далі слід привчити дитину до прибирання на постійній основі, а не час від часу, коли триває гра. Не забувайте хвалити дитину і підкреслювати ті моменти, коли він зробив погано або не зробив взагалі. Якщо у дитини є постійні обов’язки, то така дитина виросте відповідальним. Цілком очевидно, що для дитини праця дуже важливий.

Потрібно щодня проводити з дитиною бесіду, в якій обговорювати те, як і скільки роботи він зробив сьогодні, проводити роботу над помилками, обов’язково пояснюйте малюкові, чому ви вважаєте, що та чи інша справа виконано недобросовісно. Після того, як дитина навчиться робити одну роботу, можна додавати ще одну обов’язок. Але обов’язково домагайтеся того, щоб ваш малюк навчився виконувати свою роботу сумлінно.

Ні в якому разі не переходьте до іншої обов’язки, поки він належним чином не освоїв перший. Не слід навантажувати дитину занадто сильно. Завдання повинно бути чітким, і робота повинна бути виконана пунктуально. В іншому випадку малюк обов’язково зробить все тяп ляп.

Від легкого до складного
Привчати дитину до праці варто з самого легкого. Для початку нехай малюк навчиться прибирати за собою іграшки або ж прибирати зі столу. Нехай це увійде в систему, щоб кожен раз, коли ви заходите в кімнату на столі був порядок і на підлозі не валялися іграшки. Перевіряйте, щоб малюк не засовував всі іграшки під ліжко або в якійсь затишний куточок. Не дозволяйте йому хитрувати. Для речей повинен бути спеціальний ящик або полку.

Коли дитина почне складати свої речі на полицю, то обов’язково прослідкуйте за тим, щоб одяг був акуратно складена.
Ніколи не відмовляйте малюкові, якщо він пропонує свою допомогу. Бувають випадки, коли те, що хоче зробити малюк, ні в якому разі не можна йому доручати. Наприклад, поміняти лампочку або полагодити розетку. У таких випадках потрібно пояснити дитині, з яких причин йому не можна цього робити.
Якщо дитина захоче приготувати їжу, то не потрібно забороняти йому. Прослідкуйте, щоб малюк зробив все правильно, але не забудьте, що вогонь для дітей небезпечний, це не іграшка. У цьому випадку допомагайте дитині і контролюйте його дії. Не забувайте, що в майбутньому ваш малюк може ти кухарем, тоді ви будете все життя згадувати, як ваша дитина приготував своє перше блюдо.