Діти у віці 4-5 років називаються допитливими чомучками.
Розвиток інтелектуальної сфери
До 4 років у дитини формувалось мислення,в результаті якого він накопичував досвід перших узагальнень,перших розумінь зв*язків між предметами. Дитину приваблював сам процес взаємодії з предметами.
У чотири роки дитина переходить на якісно новий рівень свого розвитку, у неї починається активний процес образного мислення. Це мислення нерозривно пов’язане з промовою і є основою для подальшого словесно-логічного розвитку дитини. У цей час необхідно пропонувати дитині ігри з геометричними фігурами. Вони потужно розвивають вміння моделювати, планувати геометричне мислення.
У цьому віці дитина:
- складає розрізні картинки,спочатку з 2 і 3 частин шляхом зорового співвіднесення,збільшуючи з часом кілість частин
- складає з кубиків цілісну картинку
- збирає багатоскладові фігури з кубиків,конусів,пірамідок
- конструює з лего за зразком
- збирає за схемою візерунок дрібної мозаїки
Ці ігри до того ж розвивають дрібну моторику руки. До них корисно додавати обведеннябудь-яких вкладишів,їх штрихування. Дітям подобається ліпити з пластиліну та глини,прикрашати картинки. Зверніть увагу,щоб дитина розмальовувала олівцями. Навчіть його правильно тримати олівець,тоді кість і мускулатура пальчиків почне працювати і розвиватися.
Чи не час вчитися читати
До чотирьох років багато дітей починають проявляти активний інтерес до літер і цифр.І батьки роблять першу спробу показати дитині абетку і навчити читати. Якщо він психологічно готовий до цього,тоді навчання йде легко із задоволенням. Якщо ж дитина не готова до сприйняття абетки,краще відкладіть спробу на півроку,а потім знову перевірте його “психологічну
готовність”. Тоді навчання грамоті почнеться в індивідуально найкращі для дитини терміни.
Читання допомагає розвитку символічного мислення. І букви,і цифри для дитини є символами. І чим послідовно і методично будуть заняття, тим більш повно будуть задіяні пам*ять і мозок дитини. Методик навчання читання дітей цього віку на сьогоднішній день представлено багато, батьки мають право вибирати. Для батьків, які
займаються зі своєю дитиною
самі, прпонуємо малювати всілякі лабіринти. Нехай дитина “пройде” по них олівцем, пояснюючи, куди він веде. Розгадування лабіринтів, плутанини дітя дуже подобається, вони граючи складають слова, а потім і речення, знайомляться з цифрами.
У цьому віці можна грати з дитиною у всякого роду словесні ігри. Вони добре розвивають слуховий аналізатор, тобто уміння чути й слухати. Йде активне запам’ятовування нових слів, об*єднаних якою-небудь ознакою, поповнюється активний словник дитини, розвивається мозок. Якщо процес навчання поставлений правильно, граючи,з жартами, з гумором, дитина з задоволенням буде займатися.
Дитячі страхи
У цьому віці багато дітей бояться казкових персонажів (частіше Бабу Ягу, уявних “чудовиськ”). Це “вікові” страхи, вони носять тимчасовий, перехідний характер,з ними не потрібно боротися, просто підтримайте дитину,приймаючи таку особливість її психологічного розвитку. Допомагають подолати страхи ігрові методи корекції: “Малювання страхів”;твір казкових історій з гарним кінцем і програвання їх у родині. Будь-яку страшилку можна змінити: зробити посимпатичніше. Поступово негативне відчуття змінюється на позитивне. А створений образ ще довго буде радувати дитину.
Щоб страх у дитини не закріпився:
- не лякайте малюка (віддам чужой тітці, прийде Баба Яга і потягне, собака вкусить, тощо).
- перетворюйте злих героїв у добрих
- не перевантажуйте фантазію дитини: іграшки повинні відповідати віку, виключіть агресивні фільми: “страшилки”, “ужастики”.